Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 24, 2021 in Inne tematy |

Usterki gitary elektrycznej – jak je naprawić?

Usterki gitary elektrycznej – jak je naprawić?

Eksploatacja każdego instrumentu niesie ze sobą ryzyko jego uszkodzenia. Ta sama zasada dotyczy również gitar elektrycznych, które są dość wytrzymałe, jednak nie są niezniszczalne. Klasyczne usterki gitar elektrycznych mogą być efektem zużycia ich podzespołów, niewłaściwego użytkowania lub uszkodzeń mechanicznych. Niezależnie od tego, jak powstała usterka, najczęściej najbardziej opłacalną opcją będzie naprawa uszkodzonej gitary, a nie jej wymiana. Jak jej dokonać?

Aby skutecznie naprawiać instrumenty, niezbędne jest doświadczenie. Naprawa we własnym zakresie może być nieskuteczna lub może doprowadzić do całkowitego zniszczenia instrumentu. Bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza, ponieważ uszkodzenie poszczególnego elementu to jedno, ale proces, który do tego prowadzi to drugi aspekt. Warto zadbać o naprawę uszkodzeń oraz wyeliminowanie powodu ich powstawania. Umiejętna naprawa to zachowanie brzmienia instrumentu oraz jego estetyki, dlatego zdecydowanie warto postawić na wsparcie profesjonalistów.

Jakie są popularne usterki w gitarach elektrycznych?

Naprawa gitary elektrycznej najczęściej polega na korygowaniu lub wymianie uszkodzeń związanych z elektroniką. Do popularnych usterek należy również szlifowania i regulacja progów lub ich wymiana. Usterki w gitarach elektrycznych mogą dotyczyć również zużytych lub uszkodzonych gryfów lub siodełek mostka. Najbardziej wymagające mogą być sprawy dotyczące konstrukcji gitary, która uległa uszkodzeniu w wyniku uderzenia mechanicznego. Mowa nawet o złamanych gitarach, które również często da się jeszcze naprawić. Przed podjęciem prac warto najpierw sprawdzić, czy są one w ogóle opłacalne. Niestety w skrajnych przypadkach bardziej korzystny może być zakup nowego sprzętu.

Gdzie naprawiać gitarę elektryczną? Zdecydowanie nie warto tego robić we własnym zakresie, chyba że posiadacie ku temu niezbędne doświadczenie i umiejętności. Niewłaściwa diagnoza lub naprawa gitary mogą mieć opłakane skutki. W takich sytuacjach zdecydowanie warto postawić na wsparcie profesjonalistów i udać się do renomowanej pracowni lutniczej. Dzięki temu będziecie mieli gwarancję najwyższej dbałości o Wasz sprzęt muzyczny oraz eksperckiej porady, która pomoże podjąć Wam decyzję o ewentualnej naprawie.