Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 14, 2022 in Fotografia i filmowanie |

Jak wejść w świat fotografii?

Jak wejść w świat fotografii?

Nauka wejścia w świat fotografii nigdy nie jest tak łatwa dzięki obecnie dostępnej technologii i ilości informacji, jakie posiadamy. Fotografia od czego zacząć?

Jaki jest najlepszy sposób na rozpoczęcie pracy z fotografią?

Może po prostu chcesz zrobić lepsze zdjęcia z wakacji, zrobić lepsze zdjęcia swojej rodzinie lub szukasz hobby do zrobienia w wolnym czasie. Istnieje kilka zasobów online, które uczą, jak uzyskać ostrzejsze obrazy lub różne techniki fotograficzne. Nie ma wielu samouczków wyjaśniających, jak dostać się do fotografii, więc zebraliśmy listę rzeczy, które powinieneś wiedzieć, aby zacząć fotografować.

Zacznij od smartfona

Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Myślałeś kiedyś o tym?  Tak, masz w kieszeni jeden z najpotężniejszych aparatów, jakie możesz sobie wyobrazić. Twój smartfon. Dzisiejsze smartfony to fantastyczne urządzenia do robienia zdjęć. Ich sprzęt i oprogramowanie są tak zaawansowane i łatwe w użyciu, że bez względu na poziom wiedzy w zakresie narzędzi technicznych, bardzo łatwo będzie zacząć odrywać.

Kompozycja fotograficzna

Najpierw poznaj zasady kompozycji. Na początku, z telefonem lub aparatem, będziesz prawie cały czas korzystać z trybu automatycznego. Zanim przejdziesz do ustawień aparatu lub zajmiesz się skomplikowanymi szczegółami technicznymi:

  • Dowiedz się, jak komponować ujęcia.
  • Dowiedz się, jak światło wpływa na Twoje zdjęcia.
  • Jaka jest najlepsza pora dnia na robienie zdjęć?
  • Jak ustawić obiekty w kompozycji, aby ostateczny obraz był atrakcyjny i wart udostępnienia?

Nie ma aparatu, obiektywu ani urządzenia, które skomponuje dla Ciebie świetne zdjęcie. Fotografia to w końcu proces twórczy, który pozwala wyrazić siebie i swój osobisty styl.

Wybierz odpowiedni sprzęt

Więc zacząłeś robić zdjęcia smartfonem lub aparatem kompaktowym, minęło kilka dni lub tygodni i czujesz się pewniej, jak komponować ujęcia. Teraz patrzysz na świat inaczej i uznałeś, że fotografia jest dla Ciebie i chcesz, aby była Twoim hobby i była w tym coraz lepsza.

W porządku, teraz nadszedł czas, aby porozmawiać o sprzęcie fotograficznym. Przede wszystkim nie popełniaj powszechnego błędu kupowania wszystkiego na raz. Poważnie nie marnuj pieniędzy, nie musisz kupować najdroższego aparatu na świecie. Jeśli zacząłeś robić zdjęcia telefonem lub aparatem typu „celuj i strzelaj” i nauczyłeś się podstaw kompozycji i manipulacji światłem, chcesz zacząć używać odpowiedniego aparatu, rozumiemy. Ale jako fotograf hobbysta nie ma powodu, aby wydawać tysiące złotych na profesjonalne narzędzia, których jeszcze nie umiesz wykorzystać w pełni.