Dlaczego najdroższy znaczek na świecie wart jest 9,5 miliona dolarów?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu poczta była jedynym sposobem na komunikowanie się z naszymi bliskimi zamieszkującymi w większej odległości od nas. Obecnie jest ju coraz bardziej spychana na poczet elektronicznej poczty i usług prywatnych firm kurierskich. Jednak nie sprawia to, że zainteresowanie samymi znaczkami pocztowymi maleje.
Wręcz przeciwnie, niektóre znaczki pocztowe coraz bardziej zyskują zarówno na cenie jaki i na sławie.
Najdroższy znaczek na świecie
Znaczki pocztowe, zwłaszcza te cenne i rzadkie są dobrym dowodem na to, że nie tylko złoto ma znaczenie. Najdroższe znaczki pocztowe najczęściej są bowiem znaczkami wydrukowanymi na zwykłym papierze przy użyciu zwykłych tuszy. Niezwykłości daje im dopiero historia lub ciekawe błędy drukarskie.
W przypadku najdroższego znaczka na świecie, można zaś powiedzieć o niezwykłej historii przypadkowości.
Najdroższym znaczkiem na świecie British Guiana 1c Magenta z 1856 roku. Wart jest 9,5 miliona dolarów . Jeśli spojrzymy na dostępne zdjęcia znaczka zobaczymy wydruk na słabej jakości papierze z ledwo widocznymi napisami, startym zarysem stempla i dziwnym podpisem. W dodatku cały znaczek jest dziwacznie przycięty do kształtu ośmiokąta i noszący ślady używania.
Dlaczego taki znaczek ma tytuł najdroższego na świecie?
Historia znaczka
W 1865 roku w brytyjskiej kolonii Gujanie Brytyjskiej zabrakło znaczków pocztowych. Dostawa nowych z metropolii stale się opóźniała. Wiązało się to z zastojem działania administracji kolonialnej. Lokalna poczta obawiając się przedłużających się przestojów poprosiła wydawcę gazety o wydrukowanie tymczasowych znaczków.
Znaczki powstały jednak nie odpowiadały standardom pocztowym. Jednym słowem były łatwe do podrobienia, co mogło doprowadzić do fałszowania dokumentów. Z tego względu jeden z pracowników poczty podpisał wszystkie, aby utrudnić ich podrobienie.
Cena znaczka
Do dzisiaj przetrwał jeden egzemplarz tego znaczka. Mimo że był on używany i nie jest w idealnym stanie, czterokrotnie przebił rekord ceny za pojedynczy znaczek w historii. Podczas jego aukcji udział brali nawet królowie.
W 2014 roku zaś uzyskał zawrotną cenę 9,5 miliona, która nie została przebita do dziś.
Najnowsze komentarze