Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 11, 2021 in Inne tematy |

Jak wybrać dobre studia językowe?

Jak wybrać dobre studia językowe?

Studia językowe to idealny kierunek rozwoju dla osób, które lubią uczyć się języków obcych lub po prostu widzą się w przyszłości jako tłumacze. Studia nie uczą tylko samego języka, ale także jego literaturę i kulturę danego kraju. Jaki kierunek związany z językiem warto dziś studiować?

Zakres studiów filologicznych

Na samym początku studiów czekać będzie duża ilość nauki języka obcego. Są uczelnie, które oferują naukę języka od zera, ale są też takie, które wymagają znajomości języka na konkretnym poziomie. W przypadku języków orientalnych, takich jak sinologia można rozpocząć naukę języka od zera, gdyż takiego zakresu zwykle nie obejmuje egzamin maturalny. Zajęcia są ciekawe, zaczynając od gramatyki, po historię danego kraju, aż po ich kulturę. Bez wątpienia są to interesujące studia dla przyszłych tłumaczy ze względu na praktyczny aspekt pisania tłumaczeń, a także kreatywnego pisania. Po studiach filologicznych student otrzymuje interdyscyplinarne wykształcenie z zakresu humanistyki.

Filologia angielska najpopularniejszym kierunkiem studiów

Dość spora grupa osób decyduje się na filologię angielską z powodu dostępności tego języka. Podstawy języka można się nauczyć w szkole podstawowej i szkole średniej, ponadto także na kursach przygotowujących do matury z języka angielskiego. Aby dostać się na ten kierunek na najlepszych uczelniach warto go zdać na poziomie rozszerzonym uzyskując dobry lub bardzo dobry wynik na maturze. Perspektywy zawodowe po ukończeniu tego kierunku są naprawdę obiecujące. Można zostać tłumaczem w skali światowej. Nie oznacza to jednak, że trzeba wyjechać z kraju. W dobie rozwoju pracy zdalnej można ją wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.

Filologia chińska

W ostatnich latach na popularności zyskała filologia chińska, zwana też sinologią. W wykazie, w którym umieszczone zostały kierunki studiów językowych zajmuje wysoką pozycję. Sinologia to studia dla osób, które są ciekawe świata, pragnących poznawać orientalną kulturę Chin. Studia są interesujące, ale nie należą do łatwych. Sporą część czasu trzeba przeznaczyć na nauczenie się znaków, które mogą na początku sprawiać trudności. Wymowa języka chińskiego jest trochę inna w każdym rejonie kraju, coś podobnego jak w Polsce gwara. Perspektywy zatrudnienia w tym zawodzie rosną z roku na rok za sprawą coraz liczniejszej liczby firm w Europie.

Wybór studiów językowych może sprawić mały problem. Często zastanawiamy się, czy iść już wydeptaną ścieżką angielskiego, czy może zacząć się uczyć bardziej orientalnego języka. Decyzja o rozpoczęciu studiów na danym kierunku językowym powinna być dobrze przemyślana.